Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa videon transkriptin pohjalta. Voit antaa siitä palautetta Inderesin foorumilla. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Huomio: Tämä on koneellisesti luotu transkripti ja se saattaa sisältää epätarkkuuksia.
There is a very special place for the body, mind and spirit, and it's easy to reach. It can be hot, it can be cold, it can be pleasantly warm and smoothly cool. Outside and in, it is you and all around you. It feels and does good like no other place can.
We know this place. We come from this place. We have our own very old word for it. It's the same in every language. So. We invite the world to explore, embrace and enjoy it. Harvia in your own very special way. Let's sauna for the body, mind and spirit.
Tervehdys kaikille sinne kotikatsomoihin, ja kiitos kun olette tulleet kuulemaan sauna-asiaa. Minun nimeni on Matias Järnefelt. Olen Harvian toimitusjohtaja, ja seuraavaksi pidän tuommoisen noin 15 minuutin napakan esityksen. Ja tämän jälkeen olisi ilo saada teiltä kysymyksiä. Tiedän, että toimittajilla on varmasti myös kysymyksiä valmisteltuna, mutta mikäli haluatte kysyä sieltä kotikatsomoista, niin käyttäkää chattia ja kysymyksiä tulemaan. Aihe on innostava, mielenkiintoinen, ja tässä omassa esityksessä ja alustuksessa ajattelin muutaman asian käydä läpi. Ihan Harvia lyhyesti myös, miksi meillä on niin valtavat kasvumahdollisuudet kuin meillä on. Eli markkina. Strategia, eli miten tätä kasvumahdollisuutta? Miten sitä tavoittelemme, ja merkittävää Harvian kasvua kannattavasti. Ja sitten tässä nelososiossa annan teille ihan esimerkkejä siitä, mitä käytännössä me teemme, että saamme rakennettua alan innostavimmat johtavat brändit ja kasvatettua merkittävästi yritystä. Ja sitten vielä tämän sijoittajateesin yhteenvetona, eli Harvia. Tässä on tällaisia avainlukuja.
Firmalla on historia, eli ollaan perustettu 1950 Jyväskylässä, siis 75 vuotta sitten. Liikevaihtoa noin 200 miljoonaa viime vuonna, ja me ollaan menty pörssiin, eli Nasdaq Helsinkiin, vuonna 2018, ja siinä seuranneina 7 vuoden aikana. Meidän keskimääräinen liikevaihdon vuosikasvu on ollut 18 %. Tuotteita on myynnissä noin sadassa maassa. Vuosittain teemme noin 300 000 kiuasta, josta suurin osa tehdään Muuramen tehtaalla Keski-Suomessa, ja noin 200 000 kokonaissaunapakettia. Ja meillä on useampi brändi, josta me olemme valinneet kaksi tällaista globaalia masterbrändiä, jotka ovat meille kaikkein tärkeimmät. Harvia-konsernin ydinbrändi, joka on premium isoihin volyymeihin, ja EOS, joka on tällainen, voisi sanoa, luksusbrändi sekä koteihin että luksuskaupallisiin kohteisiin. Meillä on Muuramen lisäksi kahdeksan muutakin tehdasta. Meillä on kaksi tehdasta Yhdysvalloissa. Meillä on useampia tehtaita Keski-Euroopassa, myös tehdas Kiinassa, ja työntekijöitä tällä hetkellä vähän reilu 800.
Tässä näette Harvian pääkonttorin Muuramessa 1970-luvun alussa, ja tässä näette saman paikan nykyään. Eli näette, että hyvin merkittävästi tässä on kasvettu. Itse asiassa tuo äskeinen kuva oli otettu tuolta vasemmasta takareunasta, että siellä näkyy vähän matalampi rakennus. Niin se oli se. Ja tämä kaikki muu on rakentunut tämän jälkeen, ja konkreettinen kuvaus siitä, kuinka Harvia on merkittävästi kasvanut vuosien ja vuosikymmenten läpi. Mutta tämä tosiaan ei ole ainoa tehdas, vaan meillä on useita muitakin. Tässä ylimpänä meille strategisesti hyvin tärkeä Länsi-Virginian saunatehdas. Eli siellä tehdään valmis saunoja ja saunapaketteja. Vasemmalla alhaalla korkeampien hintapisteiden EOS-tuotteita Frankfurtin lähellä Saksassa, Texasissa, Austinissa. Me tehdään höyrysaunatuotteita, ja oikealla näkyy kuva meidän Kiinan tehtaan portin edestä.
Tässä muutamia asioita voidaan havaita, kun katsotaan meidän liikevaihdon kehittymistä sinä aikana, kun olemme olleet pörssissä, eli vuodesta 2018 vuoteen 2025. Eli tämä koko palkki kuvaa liikevaihtoa, ja nämä värikoodit ovat maantieteellinen jakauma. Mistä tämä liikevaihto on tullut, niin että harmaa on Pohjois-Eurooppa? Sininen on Manner-Eurooppa, punainen Pohjois-Amerikka. Ja keltainen on Aasian alue. Ensinnäkin tässä tietysti voidaan nähdä, että merkittävästi ollaan kasvettu. Siinä oli tämä vuosi 20. Ja 21. Koronabuumi, ja sen jälkeen kaksi haastavampaa vuotta, mikä erityisesti johtui siitä, että kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, niin tämä tavallaan Euroopan bisnes meillä selvästi otti aika lailla hittiä. Se näkyy siinä. Tuo harmaa ja sininen alue. Vuosien 21–23 välillä pieneni merkittävästi, ja sen jälkeen on sitten stabiloitunut, kääntynyt hienoiseen kasvuun.
Mutta jos ihan katsotaan tätä alkutilannetta, 62 miljoonaa liikevaihtoa, viime vuoden noin 200 miljoonaa euroa, niin se on 18 %:n vuosikasvu. Keskimäärin yli kolminkertaistettu liikevaihto, ja kannattavuus on kasvanut tätäkin enemmän. Eli me tehtiin noin 11 miljoonaa oikaistua liikevoittoa vuonna 2018 ja vähän vajaa 40 tuossa viime vuonna. Eli olemme lähes nelinkertaistaneet sen viimeisen rivin tuloksen, ja se on noin 20 %:n keskimääräinen vuosikasvu. Se, mitä haluan erityisesti nostaa vielä esiin, mikä tuossa äskeisessä kaaviossa ei välttämättä selvästi näy, on meidän Pohjois-Amerikan, voisi sanoa, menestystarina eli listautumis. Vuonna 2018 bisnes oli ihan mitätöntä, 3 miljoonaa euroa liikevaihtoa. Bisnesmalli oli sitä, että lähetimme Muuramesta konteissa kiukaita paikallisille maahantuojille. Meille ratkaisevaa oli yritysosto, jossa ostimme Länsi-Virginiasta saunatehtaan, Almost Heaven -nimisen yhtiön, ja saimme ensimmäistä kertaa tiimiä, paikallista saunakyvykkyyttä, ja sen jälkeen olemme skaalanneet bisnestä erittäin menestyksekkäästi, moninkertaistaneet bisneksen koon, ja keskimääräinen vuosikasvu siellä on ollut 36 %. Tämä on siis tämän yritysoston jälkeen, eli puhutaan orgaanisesta kasvusta. Hyvin pitkälle lukuun ottamatta pientä. Lisää vielä ThermaSol-yrityskaupasta vuoden 24 aikana.
No miten tämä vuosi nyt on sitten jatkunut? Eli kun tuossa oli 2018 ja siitä vuoteen 25, niin tämän vuoden ensimmäinen vuosipuolisko on jatkanut vahvaa vetoa. Eli olemme kasvaneet euroissa 12 prosenttia ja vertailukelpoisin valuuttakurssein lähes 16 %, eli hyvin lähellä sitä meidän 18 %:n keskimääräistä vuosikasvua. Tässä täytyy vielä sanoa, että tämä kaikki kasvu on orgaanista, eli siinä meidän historiallisessa kasvussa on mukana myöskin ajoittain tehtyjä yrityskauppoja, että näemme. Tämä meidän vahva veto edelleen jatkuu. Olemme tehneet lähes 20 prosenttia oikaistua liikevoittoa, ja siihen liittyy vahvoja investointeja meidän yrityksen tulevaisuuden kilpailukykyyn, tuotekehitykseen. IT-järjestelmä. Määrätietoisesti rakennamme skaalautuvaa organisaatiota, ja meillä tässä Q2:n kannattavuus jonkin verran tippui suunnitellusti, kun meillä oli tällainen merkittävä IT-järjestelmien ylösajo, ja sinä aikana käytännössä Muuramen tehdas ei kolmeen viikkoon toimittanut tuotteita. Eli sieltä siirtyy selvästi laskutusta nyt sitten kolmannelle kvartaalille, että se hieman vaikutti meidän kannattavuuteen, mutta varsin vahva veto kaiken kaikkiaan voisi sanoa. On jatkunut.
Mikä meitä auttaa, on se, että me toimitaan globaalilla kasvumarkkinalla. Että voisi ajatella, tämä sijoitusteesi on se, että me olemme olleet niche-markkinan globaali johtaja, ja tästä niche-markkinasta on tulossa kansainvälinen, merkittävän kokoinen hyvinvointi- ja wellness-markkinan segmentti, ja me haluamme johtaa sitä myös tulevaisuudessa. Eli nämä voimat, mitkä draivaavat tätä markkinaa, ovat se, että sauna tarjoaa merkittäviä hyötyjä meidän terveydelle, hyvinvoinnille. Suomalaiset ovat tienneet tämän intuitiivisesti jo sukupolvien, vuosisatojen ajan jopa, mutta nykyään myös tiede todistaa sen. Saunomisella saa merkittäviä terveyshyötyjä. Mikä tekee saunasta uniikin, on se, että saunakokemus on niin rentouttava, miellyttävä, ja sitä kautta nämä terveyshyödyt ovat helpolla ja rentouttavalla tavalla saavutettavissa. Tämä on myös tuote, joka jollain tavalla menee ihmisyyden ytimeen, kun entistä enemmän meidän elämää eletään virtuaalitodellisuudessa ja tekoäly haastaa tuottavuutta ja näin päin pois, niin saadaan jollain tavalla arjen rentoutumisen keidas, joka myös resonoi ihmisissä käytännössä maailmanlaajuisesti.
Ja nyt kun se tietoisuus saunasta myös kasvaa räjähdysmäisesti erityisesti internetin ja somenäkyvyyden kautta, ja olemme laskeneet saunan ostamisen kynnystä, koska saunasta on tehty helppo, helposti ostettava tuote. Esimerkkinä tuollainen noin 4 tonnin tynnyrisauna sinne amerikkalaiselle takapihalle, minkä voi ostaa meidän nettikaupasta. Helposti asennettava kaverin kanssa yhdessä päivässä, niin kiinnostus, tietoisuus, helppo ostettavuus ajavat tämän alan kasvua, ja samalla on paljon innovointipotentiaalia. Muun muassa digitaaliset ratkaisut, jotka tukevat saunomista ja hyvinvointihyötyjen saamista, sekä ala on edelleen hyvin fragmentoitunut. Paljon pieniä alueellisia kilpailijoita. Me näemme tässä Harvialla myös mahdollisuuden toimia alan konsolidoijina, ja jos sitten vähän näitä draivereita, niiden taakse laittaa vähän lukuja, niin otetaan tuo Yhdysvaltain markkina. Me usein pohditaan, että mikä on se markkinan täysi potentiaali tiettyjen tämmöisten vertailulukujen kautta, josta yksi on, kuinka paljon saunoja tällä hetkellä on Saksassa väkilukuun nähden, niin jos tämä sama saunatiheys tulee Yhdysvaltoihin, niin sinne tulee yli 10 miljoonaa uutta saunaa tulevina vuosina. Tai jos katsotaan tällä hetkellä Yhdysvalloissa kodeissa olevia täysimittaisia uima-altaita, niin jos päästään samalle tasolle, niin taas tulee yli 10 miljoonaa uutta saunaa. Jos ajattelee, että voit saunan saada 4–5 tonnilla sinne takapihalle, ja käytännössä kaikki nämä uima-altaat, mitkä tuossa kuvassakin näkyy, se on 500 000 dollaria ja yli. Kaivinkone tulee kaivamaan kuoppaa, tehdään muottitöitä, että päästään valamaan sinne. Muotteihin laitetaan johtoja ja putkia. On filtteröinti ja pumppu ja kaakelointi ja vesieristystä, suojakaidetta ja peittoa siihen uima-altaan päälle ja kemikaaleja ynnä muuta. Sauna on edullinen, helppo, vaivaton wellness-ratkaisu.
Nyt jos päästään tuohon noin 10 miljoonaan lisäsaunaan Jenkkilään ja kerrotaan se keskimääräisellä saunan hinnalla, 5 000 dollaria per sauna, se on 50 miljardin dollarin mahdollisuus meille, ja meidän viime vuoden myynti oli 75 miljoonaa euroa. Siis kääntyy noin 90 miljoonaan dollariin. Mutta puhutaan siis tuhatkertaisesta markkinamahdollisuudesta. Se ei tietysti tapahdu yhtenä vuotena, mutta kuvaa kuitenkin, että tämä kasvukiitorata on meille aivan valtava. Ja puhutaan kuitenkin vain yhdestä maasta, ja muitakin maita maailmassa on isoja. Hyvä.
No minkälainen meidän strategian tällaisessa tilanteessa pitäisi olla, kun me olemme alan globaali markkinajohtaja, markkina? Me näemme, että se tulee kasvamaan merkittävästi tulevina vuosina. Sen täytyy olla aktiivinen, offensiivinen. Meidän täytyy olla inspiroiva, ja sen takia me halutaan olla toimija, joka johtaa ja uudistaa tätä alaa. Ja me teemme sen neljän strategisen painopistealueen kautta, jotka vastaavat kysymyksiin: mitä me teemme? Mihin me keskitymme? Eli missä maantieteellisesti, kenelle, missä kanavissa, kenelle ne asiakkaalle ja miten me toimimme. Tämä mitä liittyy siihen. Me ollaan kuitenkin tuotebisneksessä. Meidän tuoteportfolion tuotteiden täytyy olla kiinnostavimmat, portfolion kilpailukykyisin, ja me halutaan myydä entistä enemmän kokonaisratkaisuja, ei pelkkää kiuasta. Esimerkkinä Yhdysvalloissa jos myytäisiin vain kiuas, 400 dollaria. Mutta kun myydään se koko saunacabin, se on 4 tonnia, eli 10x liikevaihto.
Strategisesti tärkeiden markkinoiden voittaminen on meille olennainen osa, koska olemme suhteellisen pieni yritys edelleenkin. Noin 200 miljoonaa euroa liikevaihtoa täysin globaalilla markkinalla. Me haluamme keskittyä isoihin maihin, jotka ratkaisevat tämän pelin. Pitkässä juoksussa. Yhdysvallat, isoja Euroopan maita. Isoja Aasian maita. Haluamme olla myös voittaja voittavissa kanavissa. Eli me näemme, että kanavan rakenne myös muuttuu niin, että tulee isompia vähittäisketjuja. Esimerkkinä Yhdysvaltain, voisi sanoa, megaluokan vähittäisliikkeitä, kuten Costcoa ja Wal-Martia. Nähdään myös, että digikanava ottaa entistä enemmän alaa, tavallaan osuuksia tässä bisneksessä. Me halutaan olla niissä vahvin pelaaja. Meille tosi olennainen juttu on myöskin se, että meillä on skaalautuva bisnesmalli. Me saadaan rakennettua kapasiteettia mielellään hieman etukäteen, että meillä ei mene mahdollisuuksia sivuun sen takia, ettei meillä olisi myytävää, ja haluamme tehdä myös. Tätä skaalaamista hyvin tehokkaasti, ja siihen liittyen esimerkkinä teknologiainvestoinnit meidän tavallaan operatiivisiin toimintoihin. Hyvä.
Ja nyt sitten näytän muutamia esimerkkejä, mitä nyt käytännössä olemme siis tehneet ja mitä tavoittelemme. Ajatuksena on tämä näin, että monelle kuluttaja-alalle on tullut tämmöinen ikoninen alan ykkösbrändi, voisi sanoa Google on synonyymi internet-searchille, Tesla ikoni sähköautoille, Patagonia outdoor-puolelle, ja me nähdään, että Harvia voi olla saunaan ja lämpöön liittyvän hyvinvoinnin inspiroiva lifestyle-brändi. Ja käytännössä me lähdemme sitä ensinnäkin tekemään niin, että meillä täytyy olla voittavat tuotteet. Jos ajatellaan Applea, iPhonea, iPadia, niin kiinnostus sai valtavaa boostia siitä, että tuote on niin mahtava, ja me halutaan, että me designaamme sen saunakokemuksen, minkä saat, kun on Harvia siellä saunassa. Se on laadukas, turvallinen ja hintapisteet, jotka voi draivata volyymeita, niin siitä tämä lähtee. Mutta sen lisäksi näytän näin, että tässä on tällaisia tiettyjä lisätuotteita, eli digitaalisuus on tosi merkittävässä asemassa. Harvia on alan digitaalisten ratkaisuiden markkinajohtaja, ja se näkyy esimerkkinä siinä, että me ollaan saatu näihin meidän kosketusnäytöllisiin saunaohjausyksiköihin useita designpalkintoja, muun muassa Red Dot Design Award tänä vuonna ja iF Design -palkinnot. Molemmat maailmanluokan todella isoja designpalkintoja.
Me tehdään ihan uraauurtavia tuotteita, ja tässä on tämmöinen MyHarvia Smart Sauna Sensor, noin jääkiekkolätkän kokoinen tuote, jonka voi laittaa minkä tahansa saunan, vaikka puulämmitteisen saunan, jossa ei ole sähköä, seinälle. Kunhan on netti, niin saat tosi paljon mielenkiintoista dataa siitä. Saunomisesta, voit rakentaa My Sauna Journey'tä ja näin päin pois. Me tehdään ihan uutuusjuttuja, viedään alaa eteenpäin. Me jatkuvasti kehitetään myös meidän isovolyymisia kategorioita. Esimerkkinä ei pelkästään tynnyrisaunaa, vaan uusia kiinnostavia designeja, jotka myyvät tosi hyvin ja nostavat meidän keskimääräistä hintaa sekä marginaaleja. Me laajennamme toimintaamme. Kuten sanoin, kapasiteetin kasvattaminen on aivan keskiössä tällaisessa kasvuyhtiössä kuin Harvia, ja myös skaalautuvuus. Eli nämä teknologia-upgradet muun muassa, mitä tehtiin toisen vuosineljänneksen aikana, liittyvät siihen, että rakennetaan skaalautuvuutta, enemmän automaatiota. Voidaan hyödyntää tekoälyä myös meidän ydinprosesseissa.
Tässä on nyt esimerkki sitten taas designpalkinnosta tuonne korkeampiin hintapisteisiin, eli Yhdysvalloissa myöskin olemme lähteneet rakentamaan positioita tavallaan premium-saunoihin. Tässä noin 25 000 euron sauna, joka sointuu loistavasti moderniin arkkitehtuuriin ja on voittanut siellä aika merkittävän arkkitehtuuripalkinnon tässä tämän vuoden aikana. Sen lisäksi meillä on parhaat ratkaisut kaupalliseen käyttöön. Tässä näette esimerkkejä. Nämä ovat meidän sitä high-end-brändistä EOS:sta. Erityisesti Keski-Euroopassa on tämmöisiä show-saunoja, tosi isoja, ja siellä on tämä saunameisteri. Pitää saunaseremoniarituaaleja, niin meidän tuotteet ovat siellä aivan keskiössä, josta yhtenä esimerkkinä on se, että tätä Keski-Euroopan saunarituaalia kutsutaan Aufgussiksi, niin siinäkin järjestetään maailmanmestaruuskilpailut, ja me olemme olleet sen pääsponsori. Viime vuonna Verona, Italia, tänä vuonna Berliini, Saksa. Eli rakennamme vahvoja brändejä, ja sitten vielä myös digitaaliset ratkaisut kaupallisille toimijoille.
Statistiikkaa. Me viedään alan saunatutkimusta. Mä puhun advancing the science of sauna eteenpäin. Tuodaan sitä ihmisten saataville kiinnostavilla tavoilla kiinnostavien ihmisten kautta. Meillä on influensseriyhteistyötä. Tässä nyt Harvian legenda Formula 1 -legendan Valtteri Bottaksen takapihalla, 5 miljoonaa seuraajaa. Tehdään yhteistyötä muun muassa brändien kuten Red Bullin kanssa. Siellä missä tapahtuu kiinnostavia asioita, missä on sauna, niin Harvia on mukana, eli rakennetaan mieletöntä toimijaa.
Me ollaan kasvuhakuisia, ja näen, että meillä on erittäin paljon tulevaisuuden potentiaalia, ja siksi summarisin tämän näin sijoittajan kysymyksiksi. 1. Uskotko, että saunamarkkinassa on merkittävää pitkän välin kasvupotentiaalia? Tätä ajavat merkittävät kasvudraiverit, ja me uskomme ehdottomasti, että kyllä. 2. Uskotteko, että Harvia voi johtaa myös toimialaa tulevaisuudessa? Me uskomme ehdottomasti kyllä, ja sen takia meillä on aktiivinen, offensiivinen strategia. Halutaan, että on parhaat tuotteet, voitetaan tärkeimmät kanavat, voitetaan tärkeimmät maat, ja 3. Uskotko, että me pystytään tekemään tämä kasvuloikka siten, että me jatkamme vahvan kannattavana? Niin, mielestämme olemme myös osoittaneet, että Harvia pystyy toimimaan erittäin kannattavana sekä kasvumarkkinassa että myös haastavampina aikoina. Ja samalla kun me olemme investoineet tulevaisuuteen, niin edelleen olemme kannattavia. Eli vastaukset. Mielestäni ne ovat kyllä, kyllä, kyllä, ja sen jälkeen kysymyksiin. Kiitoksia.
Kiitos ja tervetuloa tänne pehmeille lauteille. Harvian toimitusjohtaja Matias Järnefelt. Niin montako kertaa viikossa sinä saunot, ja onko puu- vai sähkösauna vai mitä näitä nyt on?
Sanotaan viisi kertaa viikossa. Varmaan olen tänäänkin. Siis saunonut. Mietin, että onko tukka vielä vähän märkä. Kävin tsekkaamassa juuri peilistä ennen kuin tulin tähän. Juuri ehdin käydä saunassa ennen kuin tulin tähän. Mulla on ihan tällainen saunaan liittyvä perinne ja bisnekseen liittyvä perinne, että joka kerta kun meillä on vuosineljänneksen tulosjulkistus, niin sinä aamuna päivä aina alkaa saunalla.
Se on varmaan.
Parempaa tapaa aloittaa päivä. Ei oikein olekaan.
Varmasti hyvä perinne sellainen. Nyt sitten jos mennään kotimaasta heti Amerikkaan, Harvia on elänyt tällaista kuitenkin vähän kuin amerikkalaista unelmaa tässä jonkinlaisessa jo pitempään, niin kertaatko nyt vielä, että mikä tätä vahvaa menoa selittää ja miten kauan se voi jatkua?
Sitä selittää erityisesti muutama asia, joista yksi on kiinnostus terveyteen ja hyvinvointiin. Ja Yhdysvalloissa wellness. Markkina ylipäätään on todella merkittävän kokoinen. Ja se, että sauna on tällainen uniikki, merkittävät terveyshyödyt rentouttavalla tavalla, ja sanoisin, että se resonoi myös hyvin urakeskeiseen, kiireiseen, ehkä vähän stressaantuneeseen yhdysvaltalaiseen arkeen. Juuri tämmöisenä, voisi sanoa, rentoutumisen ja arjen keitaana. Ja kun me ollaan samalla tehneet siitä helposti ostettavan, niin se on. Se on ajanut merkittävää kasvua, ja ala on. Sauna kiinnostaa sekä mediassa, sosiaalisessa mediassa että. Mä olen joskus miettinyt sitä, että jos ostaa uuden hanan keittiöön, niin siitä ei välttämättä postaa Instagramiin. Jos hankkii saunan, niin se on lähes varma, että se on netissä.
Juuri näin. Esittelit tuossa niitä skenaarioita. Niin milloin sitten Yhdysvalloissa voisi olla 10 miljoonaa saunaa?
En uskalla sitä nyt sanoa, mutta. Merkittävää kasvua. Uskomme, että se tulee jatkumaan, ja senkin takia meillä on hyvin tärkeää, että me kasvatetaan meidän toimituskykyä ja kapasiteettia. Jos ajatellaan, että meillä on ollut noin 40 prosentin vuosikasvu siellä viimeiset kuusi vuotta, niin se oli helppoa, kun se perusluku oli 10 miljoonan liikevaihto per vuosi, mutta viime vuosi oli siis 90 miljoonaa dollaria. Eli pyöristetään 100 miljoonaan dollariin, niin sitä kun kasvaisi 40 %, niin se on 40 miljoonaa, ja ollaan kahdessa vuodessa tuplattu 200 miljoonaan. Ja sitten jos me jatketaan, niin nämä vuosiloikat tulevat absoluuttisesti aika isoiksi, ja sen takia me ollaan ostettu sieltä muun muassa kahdeksan hehtaaria maata meidän Länsi-Virginian tehtaan ympäristöstä, laajennetaan kuumeisesti. Juuri olemme rakentamassa noin 34 % lisäkapasiteettia viime vuoteen verrattuna nyt tähän tulevaan talvikauteen.
Juuri näin. Mainitsitkin tästä saunomisesta hyvinvointitrendejä. Onko se se, mikä yhdysvaltalaisia saunoissa nimenomaan kiinnostaa? Ne terveyshyödyt ja hyvinvointi.
Kyllä se näin on. Ja me ollaan toki mietitty, että mikä terveys ja hyvinvointi siellä on. Tämmöisiä asioita puhutaan. Juuri tämä päivittäinen rentoutuminen ja de-stressing, eli vähän niin kuin stressin lievittäminen. Toinen on ihan englanniksi, sanotaan longevity, eli se, että sauna tarjoaa enemmän terveitä ja hyviä vuosia. Jos ajatellaan, että minäkin olen nyt vähän yli viisikymppinen, jossain vaiheessa alkaa miettiä, että montako hyvää vuotta mulla on jäljellä, ja toivon, että todella monta. Ja sauna auttaa siinä, ja tällaiset asiat kiinnostavat. Sauna on loistava aktiiviselle ihmiselle. Esimerkiksi urheilijat sekä tuota itse asiassa mielenkiintoista. Saunominen nostaa kasvuhormonitasoja. Eli jos ajatellaan eliittiurheilijaa treenikaudella, ja hän haluaa saada tällaista, sanotaan, performanssiparannusta, niin kannattaa käydä saunassa treenin jälkeen. Mutta ei kannata mennä kylmään, koska kylmä taas on nimenomaan palautumista, ja sitten hidastaa sitä lihaskasvua. Ja taas sitten jos ollaan siellä Yhdysvaltain jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa, on peli tänään ja peli kolmen päivän päästä. Silloin on tärkeää käyttää sitä kylmää. Eli tämä lämpöön liittyvät hyvinvointiratkaisut, niin se on tosi mielenkiintoinen alue. Nämä urheilijat ovat yksi esimerkki. Sitten itse asiassa naisten hyvinvointi ja terveys, ihan liittyen hormonitasapainoon, kauneuteen. Ja sitten me ajatellaan myös tämmöisessä ajassa, jolloin meillä on valtava pandemia, mielenterveys ja yksinäisyys, niin sauna on semmoinen, mikä voi yhdistää ihmisiä, tuoda ystäviä, perheitä yhteen. Ja me nähdään paljon tällaisia sauna communities, jotka myöskin tuovat porukkaa yhteen, niin tässä on tosi monta syytä, miksi sauna on aivan mahtava juttu.
Tämä on siis oikeasti ihan luotettavaa, tutkittua, vertaisarvioitua tietoa. Nämä saunan terveyshyödyt.
On kyllä, on ehdottomasti. Siitä löytyy todella paljon.
Siis paljon, huuhaata eikä humpuukia.
Löytyy erittäin paljon tutkimuksia sellaisia.
Pitää tutustua.
Tarkemmin. Se on todella mielenkiintoista, ja ehkä kiittäisin. Kardiologi, professori Jari Laukkanen on tämän alan uranuurtaja. Siis aloitti noin 15 vuotta sitten. Vähän ylikin, ja. Ja siitä se on. Siitä se on lähtenyt. Tämän jälkeen on siis tullut satoja, satoja tutkimuksia. Niitä on julkaistu maailman arvostetuimmissa lääketieteen lehdissä, ja juuri olin tässä Jyväskylän yliopiston terveystieteiden laitoksella ja urheiluklinikalla, missä puhuttiin paljon myös, että mitä lisää voidaan tutkia. Tämä on tosi mielenkiintoinen alue.
Kyllä, kyllä varmasti. Oliko siellä yleisöllä asiaa?
On joo, jos yleisölläkin asiaa. Jäin vielä nuo vaikutukset kauneuteen mietityttämään, mutta ehkä me nyt ei mennä niihin tarkemmin. Kysyn täältä tuota. Nimimerkki Harvia on selvästi yritysoston kautta tulevan pikavoiton perässä ja kysyy, että miksi Harvia on vielä pörssissä. Yhdysvalloissa pärjäävät yhtiöt ostetaan yleensä pois. Teillekin tullut varmaan paljon renkaanpotkijoita.
No tietysti voisi sanoa näin, että kun ala kasvaa ja. Ja me nähdään, että on useita muitakin toimijoita, jotka selvästikin jakavat tämän meidän vision, että tästä on merkittävän kokoinen markkinasegmentti kehittymässä. Siellä on siis useamman miljardin liikevaihtoa tekeviä firmoja, jotka ovat myöskin aloittaneet yritysostoja tässä. Niin se tietysti kuvaa, että markkina kasvaa, niin kilpailu kovenee ja panokset kovenevat, ja me halutaan siinä pelissä olla ykkönen. Me uskotaan, että meillä on paljon vahvuuksia. Jos jossain vaiheessa sitten meistä tehdään tarjous, niin se on sitten sen ajan kysymys, että mitä omistajat siitä ajattelevat. Mutta sitä ennen pyrimme maksimoimaan Harvian arvoa, ja olemme todella mielenkiintoinen alan johtaja.
Tunnistatko tämän kysyjän oletuksen, että kun Yhdysvalloissa alkaa menestyä, niitä alkaa ilmaantua myös niitä renkaanpotkijoita?
No, varmaan näinkin välillä käy, mutta ei suinkaan aina. On toki. No katsotaan, mitä nyt Ouralle esimerkkinä käy, että se on nyt listautumassa ilmeisesti siellä ja kuitenkin itsenäinen yhtiö ja paljon kasvupotentiaalia. Uskon, että on myös paljon esimerkkejä siitä, että itsenäiset yhtiöt ovat siellä pärjänneet ja kasvaneet.
Millaisia suunnitelmia teillä on höyry- ja infrapunasaunoissa, ja miten tärkeinä niitä pidät?
Joo, ne on. Ne ovat molemmat meille tärkeitä, ja se johtuu siitä, että Harvia haluaa olla globaalin saunan ja lämpötilaan liittyvän hyvinvoinnin globaali markkinajohtaja. Se tarkoittaa sitä, että me ei myydä yhtä saunatyyppiä. Meillä ei ole tavallaan vain yksi naula ja vasara, jota myydä, joka on suomalainen sauna, vaan maailmalla infrapunasaunat ja höyrysaunat ovat myös merkittävässä asemassa, ja myöskin kylmähyvinvointi. Me halutaan, että tämä koko paletti löytyy meiltä, ja sitten ajatellaan, mikä maa on strategisesti kaikkein tärkein. Se on Yhdysvallat. Niin siellä itse asiassa kaikkein suosituin saunatyyppi. Tuo tyyppi on infrapunasaunat. Eli jos me halutaan. Alan globaali markkinajohtaja, niin meillä täytyy olla vahva positio. Tärkeimmän maan tärkeimmässä segmentissä, joka on infrapunasaunat. Ja senkin takia olemme avoimesti kertoneet, että olemme kiinnostuneita yritysostoista tällä rintamalla.
Mikä niissä infrapunasaunoissa yhdysvaltalaisia kiehtoo? Siellä ei ole niin kuuma.
Siinä on useampia syitä, jotka. Ensimmäinen on se, että se on ostamisen ja asentamisen helppous. Eli voisi sanoa, että jos on koti, jossa on vähän tilaa huoneen nurkassa ja siinä on sähköpistorasia, niin siihen saa infrapunasaunan. Sitten ehkä toinen on se, että kun ei ole saunasta samanlaista kokemusta kuin suomalaisille. Välillä se lämpötila vähän pelottaa, ja se koetaan helpommin lähestyttävänä saunatyyppinä. Ja kolmas on liittyen tähän. Puhuttiin tästä ihon hyvinvoinnista, kauneudesta. Niin naiset ovat merkittävä segmentti, joka ostaa infrapunasaunoja. Siellä on esimerkkinä liittyy tällaisiin tutkimuksiin, esimerkiksi kollageeniin, kollageenin. Tuota voisi sanoa boostaamisesta infrapunan kautta ja tämmöisiä asioita, niin siellä on tämä kauneus ja hyvinvointi. Infrapunatoimijat ovat saaneet sen viestin erittäin hyvin läpi.
Just näin. Pakko on kysyä, kun tässä HBO:n Nagbissa menestyskomediassa. Rooster on ollut tynnyrisaunat ja saunakulttuuri hyvin näkyvästi esillä. En tiedä, onko tullut katsottua, mutta. Onko tämä näkynyt teidän kysynnässä? Ja onko tämän sarjan kanssa tehty jotain yhteistyötä?
Ei olla tehty tämän kyseisen sarjan kanssa yhteistyötä, ja sitä on vaikea erottaa. Niin kuin voisi sanoa yksittäisiä asioita, että meiltä kysytään, että mitäs kun Brian Johnson, eli tämä miljardööri, joka haluaa elää 150-vuotiaaksi, postaa saunasta. Miten se vaikuttaa? Tai kun Cristiano Ronaldo laittaa Instagramiin saunasta, niitäkin on, ja Joe Rogan puhuu podcastissa, niin se on kuitenkin vaikeaa erottaa, että mikä yksittäinen tekijä laittaa sinne kuitenkin ison tällaisen kasvuajurin. Eli sauna on todella kiinnostava tuote, josta ihmiset haluavat puhua.
Sieltähän se vaikuttaa tässäkin nimenomaisessa. Niin siellähän on sekä tämä tynnyrisauna että siellä on myös se kylmäallas. Siellä on molemmat näkyvillä. Ei varmaan huono asia suinkaan. Tätä se ehkä. Ehkä voidaan vähän jatkaa vielä just tästä some- ja terveysvaikuttajien kautta tulevasta näkyvyydestä, että miten tärkeää se teille on?
Kyllä, se on tärkeää. Me ajatellaan. Ensinnäkin me ajatellaan sitä, että tämän kategorian kiinnostavuus ja kasvu on meidän tavallaan kasvutavoitteiden oikeastaan niin kuin se perusta, minkä päälle Harvia voidaan rakentaa. Se, että ala kiinnostaa, kasvaa, niin se liittyy paljon juuri hyvinvointiin, hyvinvointivaikuttajiin, saunan näkyvyyteen mediassa. Joskus kysytään, että onko tämä tämmöinen englanniksi joku fad, eli trendi, joka tulee ja menee, mutta tämä trendi on jatkunut jo todella useita vuosia. Ja sitten mietin, että terveyttä ja hyvinvointia rentouttavalla, miellyttävällä tavalla, niin voiko se koskaan mennä pois muodista? Mutta tämä ykkösjuttu on tietysti, että ala kasvaa, ja sitten kun ala kasvaa, niin kuka hyötyy eniten? Se ollaan alan isoin toimija, joka on Harvia, mutta sen lisäksi me myös pohditaan paljon sitä, millä me varmistetaan, että kun ala kasvaa, niin Harviasta tulee se. Tavallaan voisi sanoa lähes oletusvalinta, että kun joku ostaa saunaa, niin se lähtökohtaisesti ensimmäinen brändi on Harvia, ja muut sitten joutuvat perustelemaan, miksi pitäisi olla jotain muuta. Niin sitä me paljon tehdään sekä tuoteinnovaation, markkinoinnin, tarinankerronnan, vaikuttajayhteistöiden ja näin päin pois kautta.
Mä kysyn vielä. Yhdysvalloissa tämä iso myymäläketju Costco niin on ilmeisesti ottanut nämä Almost Heaven -tynnyrisaunat nyt ihan suoraan liikkeisiin myyntiin. Pitääkö paikkansa, aikaisemmin vain verkkokaupasta? Mistä? Mitä tässä on taustalla? Mistä se kertoo?
No se kertoo juuri sitä, että isot, ei pelkästään valmistajat, ovat kiinnostuneet. Eli tavallaan Harvian suorat kilpailijat ovat kiinnostuneet tästä alasta, vaan myös monet muut toimijat, suuret toimijat, suuret vähittäiskauppaliikkeet, ja mielenkiintoista, että Costco, joka on siis aivan valtavan kokoinen yritys, niin heidän viime vuoden kolmannen kvartaalin tulosjulkistuksen yhteydessä he keskustelivat, mitkä kategoriat kasvavat ja mitkä ovat taas kärsineet, kun on ollut tulleja ja dollari on heikentynyt suhteessa muihin valtavaluuttoihin. Sieltä nostettiin sauna esimerkkinä kategoriasta, joka kasvaa, ja he panostavat siihen enemmän. Ja tämä on nyt ihan konkreettista tavallaan, että ovat kertoneet näin, ja se nyt näkyy toimissa meidänkin kanssamme. Ja mehän ollaan oltu Costcon kumppani yli 10 vuotta, ja arvostamme kovasti tätä kumppanuutta. Ala kasvaa, niin isotkin toimijat kiinnostuvat.
Juuri näin. Oliko yleisöllä siellä vielä?
Otetaan tästä vielä yksi yleisökysymys. Löytyykö uusia yritysostokohteita?
Yritysosto?
Yritysostokohteita. Anteeksi.
Kyllä, napsunoja sieltä kyllä on useita, useita. Tämä on edelleen hyvin fragmentoitunut ala, ja me näemme, että voisi olla erilaisia yritysostoja, esimerkiksi infrapuna. Yhdysvallat on semmoinen, mistä ollaan puhuttukin. Ehkä kylmähyvinvoinnin tuotteet, markkinaosuuksien ostamista tietyistä avainstrategisista maista. Tällaisia erilaisia teemoja meillä kyllä pyörii, voisi sanoa, jatkuvasti työpöydällä.
Jos ihan lyhyesti vielä, minkä kokoisen yhtiön itse haluat Harviasta?
No missiona miljardi, eli me ollaan 200 miljoonaa. Viime vuodesta 5x olisi semmoinen hyvä.
Millä aikataululla me lähdetään tavoittelemaan 100?
Mutta se karkeasti on näin. Todella paljon ajattelen, että minkälainen Harvia on, kun me ollaan 500 miljoonan firma, eli 2,5 kertaa tästä viime vuodesta, ja samalla mietin, minkälainen firma me ollaan sitten, kun me ollaan miljardin firma. Että mistä se liikevaihto tulee ihan maantieteellisesti, minkälaisista tuotekategorioista? Mitä on täytynyt tapahtua markkinalla muun muassa markkinakasvun kautta, ja senkin takia. Toki meillä on hirveän tärkeää, että tämä ala jaksaa kiinnostaa. Ja me halutaan ajaa esimerkkinä niin sanottu science of sauna, eli tuoda entistä enemmän syitä, miksi useamman ihmisen kannattaisi olla kiinnostunut saunomaan. Niin kyllä mä uskon, että meillä on oikeasti tässä se mahdollisuus, ja sitähän ei voi lähteä takaamaan. Mutta. Mutta meillä on niin sanottu pelin rakentamisen paikka, ja siinä on sitä tavallaan johdon ja toimitusjohtajan tavoitetta.
Niin hei, jäädään odottelemaan. Miljardi. Harvia, Matias Järnefelt. Kiitos haastattelusta.
Ja paljon.
Toimitusjohtaja Matias Järnefelt kertoo Harviasta sijoituskohteena.
TORSTAIN 10.9.2026 OHJELMA:
Pörssisijoittajan viikko | Kuluttajat ja Kauppa
...
Viikon kaikki esitykset ovat katsottavissa inderesTV:stä livenä ja myöhemmin tallenteena:
MAANANTAI 7.9.2026
Rahoitus
TIISTAI 8.9.2026
Terveydenhuolto & Kasvu ja Yrityskaupat
KESKIVIIKKO 9.9.2026
Media & Teknologia
TORSTAI 10.9.2026
Kuluttajat ja Kauppa
PERJANTAI 11.9.2026
Teollisuus & Konepajat
MAANANTAI 14.9.2026
Ekstrapäivä