Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tuloskausi on vihdoin saatu pakettiin myös varainhoitajien osalta. Markkinatilanne on tällä hetkellä sektorille erinomainen, pois lukien surkeassa jamassa oleva kotimainen avoin kiinteistörahastosektori. Sektorin mediaanitulokset eivät oleellisesti kasvaneet alkuvuonna, mutta hajonta yhtiöiden välillä on suurta. Loppuvuoden näkymät ovat vahvan markkinasentimentin myötä valoisat, ja odotamme tuloskasvun vahvistuvan vuoden jälkimmäisellä puoliskolla. Olemme tässä kirjoituksessa tarkastelleet varainhoitosektorin alkuvuoden kehitystä sekä näkymiä.
| H1'25 | H1'26 | Muutos-% | Tuloskehityksen ajurit | |
|---|---|---|---|---|
| eQ | 11,8 | 11,6 | -1 % | Kiinteistöpalkkioiden lasku, PE kompensoi |
| Evli | 22,5 | 29,9 | 33 % | Jatkuvien palkkioiden kasvu ja poikkeukselliset tuottopalkkiot |
| Titanium | 3,5 | 2,6 | -26 % | Kiinteistörahastojen haasteet ja vaisu uusmyynti |
| Taaleri | 5,0 | 6,6 | 33 % | Garantian erinomainen suorittaminen |
| United Bankers | 8,8 | 8,1 | -8 % | Kasvupanostukset painoivat kannattavuutta |
| CapMan | 10,6 | 10,0 | -6 % | Ei voitonjako-osuustuottoja, sijoitustuotot kohtalaisella tasolla |
| Aktia | 54,9 | 62,4 | 14 % | Korkokatteen pohjaaminen ja vahva uusmyynti |
| Alexandria | 4,7 | 9,4 | 100 % | Strukturoitujen tuotteiden ennätysmyynti |
| Mandatum | 96,1 | 89,4 | -7 % | Sijoitussalkun arvonmuutokset painoivat Q1:tä, varainhoidossa ennätystehtailu jatkui |
| Keskiarvo | 15 % | |||
| Mediaani | 1 % |
Markkinaympäristö on ollut koko alkuvuoden hyvin suotuisa, pois lukien Iranin sodan alun aiheuttama pientä markkinahermoilua alkukeväästä. Markkina toipui tästä kuitenkin hyvin nopeasti ja sijoittajasentimentti on jatkanut parantumistaan. Sijoittajien sentimentti alkaa mielestämme olla jo varsin hyvällä tasolla, ja ensimmäisiä merkkejä markkinan kuumenemisesta on havaittavissa myös Suomessa. Myös keskeiset markkinadatat tukevat tätä, ja käytännössä kaikki keskeiset indeksit rikkovat jatkuvasti ennätyksiä. Myös kotimaisten rahastojen nettomerkinnät ovat viimeisen 12kk osalta yli 9 miljardia plussalla, mitä pidämme hyvänä tasona.
Vaihtoehtoisissa tuotteissa tilanne on yleisesti ottaen myös parantunut, mutta erot omaisuusluokkien välillä ovat suuria. Esimerkiksi private equityssä tilanne on parantunut transaktioaktiviteetin piristymisen myötä ja pääoman palautukset ovat kasvussa. Kasvaneet palautukset ovat heijastuneet myös uusmyynnissä, ja varainkeruu on lähtenyt asteittain piristymään. Kiinteistösektorilla tilanne on kuitenkin edelleen vaikea, etenkin kotimaassa. Kotimaisissa avoimissa kiinteistörahastoissa ongelmat ovat itse asiassa syventyneet ja lunastusjonot ovat jatkaneet kasvuaan.
Seuraamiemme varainhoitajien oikaistu liikevoitto kasvoi H1:llä keskimäärin 15 %, mutta mediaani jäi yhteen prosenttiin. Yhtiöiden kesken kuva onkin hyvin kaksijakoinen. Parhaiten pärjäävät tällä hetkellä talot, jotka ovat vahvoja perinteisessä varainhoidossa (Evli, Mandatum ja Aktia) ja joiden oma myynti on iskussa (aiemmin mainittujen lisäksi Alexandria). Kotimaiseen kiinteistösektoriin keskittyvillä toimijoilla (Titanium ja eQ) tilanne on edelleen hyvin hankala. Suurimmat positiiviset yllätykset meille olivat alkuvuoden aikana Aktian merkittävästi kohentunut uusmyynti sekä Alexandrian ennätystasolle noussut strukturoitujen tuotteiden myynti.
Uusmyyntiä tarkasteltaessa on helppo todeta, että valtaosalla listatuista toimijoista myynti vetää tällä hetkellä vähintään kohtuullisesti. Erot ovat myös täällä suuria, sekä omaisuusluokkien että yhtiöiden omien suoritusten välillä. Huomionarvoisin muutos H1:n aikana on mielestämme se, että vaihtoehtoisten tuotteiden (pl. kiinteistöt) myynti on alkanut vetää hieman paremmin, kun palautukset ovat kasvaneet. Positiivisen uusmyynnin ja vahvan markkinan vetoavun myötä lähes kaikkien hallinnoitavat varat olivat H1:n lopussa ennätystasolla. Jatkuvat palkkiot kasvoivat valtaosalla yhtiöistä, mikä lupaa hyvää loppuvuodelle.
Katsauskaudella nähtiin myös kauan odotettuja yritysjärjestelyitä, kun UB osti Fonditan sekä Fourtonin ja Mandatum osti ruotsalaisen Cliensin.
Yhtiöiden näkymäkommentit olivat kautta linjan positiivisia, mikä ei ole yllättävää nykyisessä vahvassa markkinaympäristössä. Käytännössä kaikki yhtiöt näkivät markkinasentimentin parantuneen läpi alkuvuoden ja etenkin kesän aikana sentimentti on parantunut selvästi. Koska lähes kaikilla AUM:t ja jatkuvat palkkiot ovat ennätystasoilla, on sektorilla hyvät edellytykset kasvattaa tulosta jatkuvien palkkioiden vetämänä H2:n aikana. Lisäksi vahvan pääomamarkkinan pitäisi myös ruokkia tuottopalkkioita. Kiinteistörahastojen osalta emme näe tilanteeseen nopeaa helpotusta, ja korkojen nousu pahentaa entisestään ongelmia.
Sektoritasolla alkuvuoden ennustemuutokset ovat jääneet hyvin rajallisiksi. Yhtiötasolla muutokset voivat olla merkittäviä, mutta valtaosa merkittävistä yhtiötason muutoksista selittyy tuottopalkkioiden tai muiden ei-jatkuvien tuottojen ajoituksilla. Odotamme edelleen sektorilta lähivuosilta reipasta tuloskasvua, ja mediaanituloskasvuennuste on sektorin yhtiöillä noin 10 %. Keskeinen ajuri sektorin tuloskasvun taustalla on vahva uusmyynti.
Ennustemuutokset alkuvuoden aikana
| Oik. liikevoitto (MEUR) | 2026e Q4’25 | 2026e uusi | Muutos-% | 2027e Q4’25 | 2027e uusi | Muutos-% |
|---|---|---|---|---|---|---|
| eQ | 34,3 | 31,9 | -7 % | 35,6 | 32,3 | -9 % |
| Evli | 56,4 | 56,5 | 0 % | 60,6 | 64,6 | 7 % |
| Titanium | 6,0 | 5,9 | -2 % | 4,7 | 5,1 | 9 % |
| Taaleri | 32,9 | 20,3 | -38 % | 32,3 | 27,6 | -15 % |
| United Bankers | 17,4 | 18,8 | 8 % | 20,9 | 20,7 | -1 % |
| CapMan | 36,8 | 30,4 | -17 % | 49,5 | 46,8 | -5 % |
| Aktia | 103,3 | 115,1 | 11 % | 109,1 | 116,4 | 7 % |
| Alexandria | 14,0 | 17,8 | 27 % | 14,4 | 16,7 | 16 % |
| Mandatum | 178,2 | 152,8 | -14 % | 190,5 | 205,7 | 8 % |
| Keskiarvo | -4 % | 2 % | ||||
| Mediaani | -2 % | 7 % |
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille