Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Amerikkalaiskuluttajan kukkarossa ei edelleenkään hätää

– Marianne PalmuEkonomisti
Makrokatsaukset

Yhdysvalloissa julkaistiin keskiviikkona tukku talouslukuja, jotka todistivat, ettei kuluttajasektorilla ole edelleenkään hätää. Myös inflaatiopaineet säilyivät, mikä on saanut keskuspankkiirit hieman toppuuttelemaan puheitaan koronlaskujen suhteen.

Us Inflaatio 2811

Federal Reserven tarkkaan seuraama, kulutusmenoja mittaava PCE-hintaindeksi (pl. ruoka ja energia), nousi lokakuussa 2,8 % vuodentakaisesta ja 0,3 % kuukausitasolla. Hintojen nousu on siis edelleen selvästi yli Fedin tavoitteen, ja selittyy edelleen pitkälti palvelujen hintojen nousulla. Palveluhinnoissa nousun takana ovat erityisesti rahoituspalveluiden kulujen kasvu viimeaikaisen pörssinousun jäljiltä. Lukujen julkaisun jälkeen ei ole yllätys, että keskuspankin päättäjien puheet ovat viimeisen kuukauden aikana muuttuneet entistä haukkamaisempaan suuntaan, kuten FedSpeak-indeksistä on huomattavissa (mitä suurempi luku, sitä haukkamaisempaa puhetta).

Blomma Fedspeak

Muutos on näkynyt myös korko-odotuksissa. FedWatchin antama todennäköisyys koronlaskulle joulukuun kokouksessa ei enää ole 80 %:n tuntumassa, kuten vielä kuukausi sitten, vaan on laskenut 68 %:iin. 32 % puoltaa sitä, että korko pidettäisiin nykytasolla. Fedissä ollaan varmasti nyt varovaisella kannalla, sillä vallanvaihto Valkoisessa talossa voi merkitä inflaatiopaineiden kasvua, mikäli uusia tuontitulleja tulee voimaan.

Muutoin näyttää edelleen vahvasti siltä, että yhdysvaltalaiskotitalouksien kukkarot voivat hyvin joulun lähestyessä. Käytettävissä olevan tulot kasvoivat lokakuussa hyvää vauhtia, nimellisesti 0,7 % ja reaalisestikin 0,4 %. Myös kulutusmenoissa nähtiin edelleen reaalisesti kasvua 0,1 % edellisestä kuukaudesta.  

Us Yksityinen Kulutus

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
Taloustieteen myyttejä murtamassa: Datakeskusinvestoinnit johtavat aina vain parempaan tekoälyyn
16.12.2025 Artikkeli
EKP:n korkopäätös: Tulkoon joulu (..ja talousoptimismi)
18.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, USA:n työllisyystaantuma ei edelleenkään luvuissa
08.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.