Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Federal Reserven korkopäätös tänään: Näin kulutan aikaa

– Marianne PalmuEkonomisti
Makrokatsaukset

Federal Reserveltä ei odoteta muutoksia ohjauskorkoon, ja pääosaan illan näytelmässä nousevat jälleen keskuspankin ennusteet. Kärsivällisyyttä alla tämän taivaan vaaditaan nyt koronlaskua janoavilta sijoittajilta.

Inflaatio ei ole hidastunut keskuspankin odottamalla tavalla, mikä on jälleen näkynyt paitsi viivästyneinä koronlaskuodotuksina, myös keskuspankkiirien entistä haukkamaisempina puheina maaliskuun jälkeen. Tämän näyttää myös Bloombergin Fedspeak-indeksi, jossa haukkamaisemmat puheet saavat korkeamman lukeman (ks. kuva). Toukokuun korkopäätöksessäkin todettiin, että viime kuukausina liikkeessä kohti kahden prosentin inflaatiotavoitetta on ollut viivästymistä ja korkoja ei ole sopivaa laskea ennen kuin luottamus inflaation hidastumisesta on kasvanut. Koronlaskubussia siis varrotaan pysäkillä edelleen, ja sen aikatauluun odotetaan nyt lisätietoja.

Fedspeak

Suurimman roolin päätöksessä saavat keskuspankin päivitetyt ennusteet, ja nostot erityisesti inflaatioennusteissa toppuuttelisivat korko-odotuksia entisestään. Poikkeuksellisesti toukokuun inflaatiolukemat julkaistaan iltapäivällä juuri ennen korkopäätöstä, joten päivässä on kaksi tärkeää tapahtumaa seurattavana. Maaliskuussa Fedin korkoennusteissa mediaani povasi kolmea ohjauskoron laskua tälle vuodelle, joten siinä todennäköisesti nähdään korjausta ylöspäin 1-2 laskuun. 

Nostoja BKT-ennusteisiin on nähty muiden ennustelaitosten luvuissa: tiistaina Maailmanpankki nosti maailmantalouden kasvuennustettaan tälle vuodelle Yhdysvaltojen vahvan kehityksen ajamana. Globaali BKT-ennuste nousi 2,6 %:iin tammikuun 2,4 %:sta ja Yhdysvaltain ennustetta nostettiin kertaheitolla 2,5 %:iin aikaisemmasta 1,6 %:sta. Tämä on selvästi korkeampi lukema kuin Federal Reserven maaliskuun ennusteissa (BKT-ennuste 2024: 2,1 %), joten mielenkiinnolla odotan, näkeekö avomarkkinakomitea vuoden yhtä valoisana.

Maailmanpankki Ennuste

Tuttuun tapaan kirjoitan kommentit korkopäätöksestä (julkaistaan klo 21) Sijoitusfoorumille Pörssien suunta -ketjuun. Tervetuloa seuraamaan!

Makrokommentin otsikkoinspiraationa tänään Eppu Normaali.

Luetuimmat artikkelit

Laskuviikko takana, Iran-huolet kallistuvat kohti huonoimpia skenaarioita
23.03.2026 Artikkeli
Achtung, näyttävät Saksan inflaatioluvut
30.03.2026 Artikkeli
Suuret yhtiöt kalliimpia, mutta onko pienissä arvoa?
27.03.2026 Artikkeli
Vaihteleva viikko takana, Wall Streetin haponkestolle syynsä
30.03.2026 Artikkeli
Euroalueen ostopäälliköt ja kuluttajat katsovat kohti kiihtyvää inflaatiota
25.03.2026 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.