Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Laskuviikko takana Euroopassa, EKP:n viesti sai lopulta velkakirjakorot nousuun

– Marianne PalmuEkonomisti
Makrokatsaukset

Viime viikko oli Euroopassa alavireinen, mutta Wall Streetillä nähtiin jälleen nousua. EKP:n torstaisen korkopäätöksen viesti sai lopulta ristiriitaisen vastaanoton: odotukset koronlaskujen suhteen eivät ensi vuodelle juurikaan muuttuneet ja niiden mukaan edessä olisi vielä 120 korkopisteen laskut tänä vuonna tehtyjen lisäksi. Velkakirjamarkkinalla vastaanotto oli kuitenkin ristiriitainen, sillä euroalueen korot lähtivät päätöksen jälkeen nousuun. Toisenlaista tarinaa nähtiin joidenkin markkinakommenttien muodossa, sillä osan mukaan EKP laski liian vähän talousennusteitaan ja on siis edelleenkin liian optimistinen. Mikäli yksin talousyllätyksiä katsoo, on tämä helppo allekirjoittaa, sillä talousyllätyksiä kuvaava indeksi on edelleen selvästi negatiivinen euroalueella. Lisäksi poliittisten riskien realisoituminen voi verottaa talouskasvua, ja sitä ei ennusteissa ole otettu vielä huomioon. Toki tämä tarkoittaisi samalla myös entistä elvyttävämpää rahapolitiikkaa. Alkuvuosi näyttää paremmin, kuinka nyt jo nähdyt korkojen laskut purevat eurotalouteen.

Indeksit 1612

Yllätykset 1612

Velkakirjakorot

Kiinassa talousyllätykset ovat muuttuneet positiivisiksi, mutta viikonlopun anti oli vaihtelevaa. Teollisuustuotannon kasvu marraskuussa (5,4 % vuodentakaisesta) ylitti ennusteet, mutta yksityistä kulutusta heijasteleva vähittäismyynnin kasvu (3,3 %) oli selvästi heikompaa kuin uumoiltiin. Myös kiinteiden investointien kasvu jäi odotuksista ollen 3,3 % vuodentakaisesta. Harvoja rohkaisevia merkkejä saatiin asuntohinnoista: uusien asuntojen hintojen lasku hidastui antaen heikkoja viitteitä asuntomarkkinan pohjan ohittamisesta.

Kiina Teoltuotanto Ja Vähmyynti

Kiina Asuntohinnat

Vähittäismyynnin näinkin heikko kehitys lisää huolia Kiinan talouden kasvuvauhdin hiipumisesta. Tämä tulee pahaan paikkaan, sillä Reutersin tietojen mukaan hallinto aikoo pitää 5 %:n talouskasvutavoitteensa ensi vuonnakin, ja lähtökohdat tälle eivät loppuvuoden lukujen mukaan ole parhaat mahdolliset. Lisäksi USA:n mahdolliset kauppatullit voivat laskelmien mukaan leikata prosenttiyksikön Kiinan kasvusta. Lääkkeeksi uhkiin Kiinan hallinto on harkinnut uutistietojen mukaan juanin heikentämistä. Dollari onkin jo syksyn mittaan vahvistunut juania vastaan, syyskuun alusta noin 3 %. Valuuttakurssit eivät kuitenkaan ole ainoana toimiva lääke talouskasvun vauhdittamiseen, ja siksi muita elvytystoimia on edelleen huhuissa.

Dolrjuan

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
On pakko painaa pitkää päivää? Ekonomisti fundeeraa
04.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, USA:n työllisyystaantuma ei edelleenkään luvuissa
08.12.2025 Artikkeli
Taloustieteen myyttejä murtamassa: Datakeskusinvestoinnit johtavat aina vain parempaan tekoälyyn
16.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.