Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morgonrapport
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
    • Transkriptioner
    • Inbjudningar till årsstämmor
    • IPOs
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Upptäck
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet

USA:s inflation: Hetta på marknaden

Av Marianne PalmuEconomist
Makrokatsaukset

Sammanfattning

  • USA:s konsumentprisinflation ökade med 0,9 % i mars, den största månatliga ökningen på nästan fyra år, och nådde 3,3 % på årsbasis, den högsta nivån sedan 2024.
  • Rekordökningen i bränslepriser stod för nästan tre fjärdedelar av marsinflationen, medan kärninflationen steg med 0,2 %, vilket indikerar måttligt underliggande pristryck.
  • Den iranska konflikten har orsakat en energichock, och ekonomer förutspår att de höjda kostnaderna kommer att fortsätta i månader, vilket kan påverka konsumentprisindexet med en fördröjning.
  • Federal Reserve står inför ett stagflationsdilemma med ökande inflationsrisker och försvagade tillväxtutsikter, vilket påverkar beslut om räntesänkningar eller höjningar.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-04-11 12:33 GMT. Ge feedback här.

USA:s konsumentprisinflation ökade med 0,9 procent i mars, vilket är den kraftigaste månatliga uppgången på nästan fyra år. På årsbasis nådde inflationen 3,3 procent, den högsta nivån sedan 2024. Det är förmodligen ingen överraskning att accelerationen beror på en geopolitisk chock: den iranska konflikten som orsakat en ökning av energipriserna.

Enligt preliminära siffror från BLS (Bureau of Labor Statistics) stod rekordökningen i bränslepriser för nästan tre fjärdedelar av marsinflationen. Kärninflationen, som exkluderar volatila energi- och livsmedelspriser, steg långsammare än förväntat, med 0,2 procent. Åtminstone tills vidare är detta ett tecken på att det underliggande pristrycket förblir måttligt.

Us Inflation

Den omedelbara energichocken antas bara vara början. Även om den bräckliga vapenvilan mellan USA och Iran skulle hålla, förutspår ekonomer att de höjda kostnaderna kommer att fortsätta i månader medan oljeproduktionen normaliseras. Det finns ännu inga tecken på detta, då Hormuzsundet enligt nyhetsrapporter fortfarande är till stor del stängt.

För konsumenter och centralbanker är situationen oroande på grund av multiplikatoreffekterna. Störningar i leveranserna av gödningsmedel kommer att höja livsmedelspriserna med en fördröjning, och till exempel Bloomberg uppskattar att effekten på konsumentprisindexet inte kommer att synas förrän om ett år. Samtidigt hotar ökade transportkostnader att sprida pristrycket till alla konsumtionsvaror. Dock har fraktindexen ännu inte visat något större pristryck jämfört med situationen i slutet av februari.

Fraktindex

Rahti Indeksit

Källa: LSEG

Us Reaalipalkat

Federal Reserve står inför ett klassiskt stagflationsdilemma. Inflationsriskerna har återvänt, men utsikterna för ekonomisk tillväxt försvagas. Den reala timlöneökningen har saktat ner till 0,3 procent per år – den lägsta nivån sedan 2023. Konsumenternas förtroende rasade i april, och inflationsförväntningarna stiger. Federal Reserve måste besluta vilken del av sitt mandat den ska stödja, inflation eller sysselsättning. Hittills har arbetsmarknaden i USA hållit stånd, så förväntningarna om räntesänkningar har i stort sett sopats bort. Det är också svårt att tro på omedelbara räntehöjningar, eftersom USA:s inflation har legat över centralbankens mål i över fem år, vilket innebär att toleransen för inflationssiffror verkligen har ökat.

Populära artiklar

Är småbolagen döda?
07.04.2026 Artikel
Achtung, Tysklands inflationssiffror ser ut att stiga
30.03.2026 Artikel
Uppgångsvecka bakom oss, USA:s arbetsmarknad återhämtade sig på ytan
06.04.2026 Artikel
En varierande vecka bakom oss, med skäl till Wall Streets syrafasthet
30.03.2026 Artikel
Basscenariot kan vara det bästa i ECB:s scenarier
01.04.2026 Artikel
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.