Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa videon transkriptin pohjalta. Voit antaa siitä palautetta Inderesin foorumilla. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Huomio: Tämä on koneellisesti luotu transkripti ja se saattaa sisältää epätarkkuuksia.
Terveisiä Inderes TV:n katsojat. Analyytikko Pauli Vauhkonen on julkaissut Raisiosta tuoreen laajan raportin. Keskustellaan yhtiöstä sen raportin tiimoilta. Tällä videolla. Pauli. Nyt kun on tosiaan laajan raportin kontekstissa keskustelu, niin kerrataan nopeasti, mitä se Raisio ihan tekee. Ja jos joku nyt ei satu tietämään, on tosi tunnettuja brändejä Suomessa. Mutta ihan muistutuksena, että kun me kävellään Prismassa ja muissa kaupoissa, mitä Raision tuotteet silloin ovat?
No siellä on kaksi liiketoiminta-aluetta. Toinen on tämä Breakfast, Snacking and Food Solutions. Se on siis viljapohjaista liiketoimintaa, ja siellä on muun muassa Elovenaa, Nallea, Sunnuntaita, Torinoa. Ja sitten on tätä B2B-viljaliiketoimintaa: jauhoja myydään ja hiutaleita teollisuusasiakkaille sitten. Sitten on tämä Heart Health, missä on Benecol. Eli tämä kasvistanoliesteriin pohjautuva tuotealue, joka laskee kolesterolia. Myydään kuluttajille, mutta myydään myös tätä ainesosaa muille, vähän niin kuin meijerialan yhtiöille, ja lisensoidaan sitä Benecol-brändiä. Eli muutkin sitten saa käyttää sitä rahaa vastaan, tätä Benecol-brändiä. Nämä on ne kaksi pääliiketoiminta-aluetta ja näin. Lisäksi toki Raisio edelleen panostaa tällaiseen tutkimukseen ja tuotekehitykseen ja pyrkii keksimään uusiakin liiketoimintoja pidemmällä aikavälillä. Mutta ehkä tälleen tosi kärjistäen Elovena ja Benecol on ne keskeisimmät kuitenkin tulosajurit.
Ennen kuin jatketaan näistä pitkän aikavälin kysymyksistä ja Raisiosta sijoituskohteena. Pakko nostaa ihan ajankohtainen teema. Ihan äskettäin Raision talousjohtajasta tuli tiedote, että hän lähtee talosta yllättäen, ja se on kuitenkin laivan perämies ja perähenkilö. Mitä ajatuksia herättää?
No joo, tässä on ehkä useampikin aspekti, jotka tähän liittyy. Minkä takia? Tavallaan me nähtiin, että tämä ehkä jossain määrin nostaa epävarmuutta, että mitä yhtiössä on nyt viime aikoina ollut tapahtumassa. Tämä tiedote oli siinä mielessä erilainen, että siinä oli, että vastuut seuraavalle siirtyy välittömästi. Tyypillisesti jos vaikka siirrytään johonkin uuteen työpaikkaan tai muuta, niin siinä on jonkinlainen siirtymäaika, että tavallaan siitä kerrotaan etukäteen, että tällainen vaihdos tulee tapahtumaan ja näin.
Okei, tämä voi edelleen olla yksittäistapahtuma, mutta mikä nostaa sitä riskiä on, että myös toimitusjohtaja tuossa alkukesästä kertoi lähtevänsä, ja hän oli ollut talossa kuitenkin vasta kaksi vuotta ja vuotta aiemmin julkistanut uuden strategian. Että näin me tehdään Raisiosta parempi, kasvavampi yhtiö, ja tavallaan että molemmat lähtevät kesken strategiakauden ja siellä on tärkeitä muutoksia. Muun muassa tämä ERP-uudistus ja sitten toisaalta tämä Benecolin brändiuudistus, niin kyllä se vähän lisää epävarmuutta siitä, että onkohan nämä uudistukset edenneet kuten on tavoiteltu. Mutta tämä on vähän tällaista spekulaatiota, että tosi vaikea sanoa ulkopuolisena, mutta kyllä se tähän osakkeen riski-tuottoprofiiliin vaikuttaa.
Niin, luulen että jos siellä on superhauskaa ja asiat menee ihan putkeen, niin olisi korkeampi kynnys lähteä. Tai jos lähdetään, niin tosiaan pitkä siirtymäaika. Ja tiedotteessahan monesti lukee isoja kiitosrimpsuja lähtijöille. Niin joo, se pistää miettimään. Palaten.
Nää on nyt tän hetken huolia ja varmaan ehkä näkyy tai on näkymättä seuraavissa raporteissa. Jos mietitään tämän alan kilpailuasetelmaa ja etuja, niin mä heitän ihan alkuun esimerkin tavallaan, että miten sijoittajan pitäisi miettiä vaikka Benecolia ja näitä Elovena-brändejä, kun jos mietitään, että meillä on tavallaan kuluttajabrändeissä kilpailu joissain asioissa tosi kovaa ja jotkut asiat vaan tuppaa pysymään. Vaikka Coca-Colahan on. Kaikki tietää, että se on vahva brändi, tai vaikka energiajuomamarkkinoilla. Meillä on Red Bull ja Monster, jotka on olleet vuosikymmenet tosi vahvoja, ja sitten yleensä se kolmas paikka on jo tosi tuulinen, ja sitten siitä kolmannesta alemmas, niin voi olla että sulla on vuosi yksi huippuilmiö ja se häviää. Tai te, jotka ehkä juotte olutta, ootte saattaneet huomata, että 10 vuoden aikana vaikka Prismojen ja Citymarkettien oluthyllyjen sisältö on vaihtunut melkein totaalisesti, niin tavallaan minkälainen pysyvyysvoima joillakin Benecolilla ja muilla tuolla hyllyillä oikein on? Vähän tällainen laaja kysymys, mutta oleellinen.
Joo, no ehkä puhutaan näistä kärkibrändeistä, Elovenasta ja Benecolista. Aloitetaan tästä Elovenasta, kun se on kuitenkin tällainen. Voisi sanoa positiivisempi tarina siinä mielessä, että sehän on Suomessa ihan äärimmäisen arvostettu brändi. Jotenkin yhdistyy tämmöiseen suomalaisuuteen. Ja se Elovena-tyttö. Ja se on näkynyt myös kasvuluvuissa viime vuosina, että kun on tuotu näitä vaikka uusia kaurajuomia, niin se on vallannut markkinaa ja noussut sinne. Oatly on ollut pitkään siellä tavallaan kaurajuomien se ykkönen, niin sitten tämä on noussut sinne markkinajohtajaksi tai ainakin aikalailla tasoihin vähintäänkin. Että kyllä tuo Elovena puree ja myöskin kaikissa bränditutkimuksissa menestyy tosi vahvasti Suomessa, mutta se on paikallista mun mielestä kuitenkin tämä Elovenan vahvuus.
Mutta puhutaan tästä Benecolista. Se on ehkä vähän haastavampi mun mielestä. Tavallaan sen tuotteen taustalla on tämmöistä vahvaa tieteellistä näyttöä. Kasvistanoliesteri on Raision itse kehittämä ainesosa, joka tutkitusti laskee kolesterolia ja laskee enemmän kuin kilpailijoiden tuotteissa olevat ainesosat. Mutta ehkä kuluttajan ymmärrys tällaisista tieteellisistä pienistä nyansseista, niin kuluttaja ei sitä välttämättä siellä kaupan hyllyllä ymmärrä. Ja kun ne on kuitenkin suht hintavia tuotteita perusmargariineihin verrattuna, niin sitten se hintakilpailu joltain toiselta tuottajalta voikin purra siihen. Benecol on markkinajohtaja esimerkiksi Isossa-Britanniassa ja Suomessa. Mitkä on niitä tärkeimpiä markkinoita tässä kategoriassa? Mutta viime vuodet se kasvu on vain ollut tahmeaa. Minun arvioni mukaan, jos inflaatio otetaan huomioon, todennäköisesti volyymit on vähän jopa laskeneet, vaikka liikevaihto on maltillisessa kasvussa ollut. Mutta se on. Se on jarruttanut tämän Raision kasvua siinä, missä taas sitten Elovena on painanut hyvää kyytiä.
Eli Benecolin brändiuudistus ehkä ollut nettonegatiivinen yhtiölle lyhyellä välillä.
No, se brändiuudistus tehtiin nyt tänä vuonna, ja siinä on ideana nimenomaan, että kansanomaistetaan Benecolia, tehdään siitä vähän laajempaan ryhmään vetoava, että se ei ole niinkään se tieteellinen viesti, vaan se on enemmän tällainen tunteisiin vetoava brändi. Eli se on ollut se idea siinä, mutta nyt kun se on vielä kesken se uudistus, niin sinne on tuotu uudet tuotteet hyllyille, jotka näyttävät erilaisilta. Pakkaus, ehkä kokokin, on muuttunut. Kuluttajat eivät ole ehkä vielä hiffanneet. Tämä on se sama vanha Benecol, tai se on saattanut lyhyellä aikavälillä vaikuttaa negatiivisesti. Ja sitten saa nähdä, miten tämä etenee. Tämä uudistus tästä, että se on vielä kesken.
Mikä on yhtiön strategia pähkinänkuoressa ja mitä se tavoittelee?
No, yhtiöllä kuuluu näitä eri alueita. Siellä on ollut nämä vahvat alueet Elovena ja sitten gluteeniton kaura, mitä myydään kansainvälisesti B2B-asiakkaille. Mutta sitten ehkä tärkeimpänä on vielä heikompien alueiden vahvistaminen. Siellä on tällaista perinteistä jauhomyyntiä. Suomessa kuitenkin myllykapasiteetista on ylitarjontaa, on tosi kilpailtu. Siellä sitten on tämä Benecol tai sydänterveyspuoli, missä kasvu on vähän jäänyt piippuun viimeiset vuodet. Eli näitä alueita pyritään vahvistamaan.
Niin että sitten tavallaan kaikki sylinterit kävisi ja yhtiö pääsisi sillä tavalla eteenpäin. Että kyllä tätä yleisesti voi kuvata mun mielestä semmoiseksi vastuulliseksi ja pitkän aikavälin trendien tavallaan mukaiseksi. Tätä tuoteportfoliota ja myöskin lisäarvoa tuovaksi. Onhan tämä kateprofiili paljon parempi kuin keskiverto elintarvikealan yhtiöllä Suomessa. Kun siellä on just näitä brändejä ja tätä tieteellistä tavallaan funktionaalisuutta tuotteissa.
Niin mä katson. Liikevoittoprosenttia on reilusti yli 10. Ja voiko tehdä rohkeasti oletuksen, että myös yhtiön pääoman tuotto on vähän alan keskiarvoa parempi vai?
Joo, se on vähän parempi, että siellä toki on isoja aineettomia eriä, mitkä osaltaan vaikuttaa siihen, mutta jos mietitään kuinka paljon he tarvitsevat investoida, niin kyllä se on aika tuottoisaa niihin perusinvestointitarpeisiin nähden.
Jep, eli se tukisi sitä sun argumenttia siitä, että se aidosti tuo, asiakkaat on valmiita maksamaan jostain, mikä heille tuo aidosti lisäarvoa vaikka kolesterolin putoamisen muodossa.
Kyllä, juuri näin.
Miten sä arvioit yhtiötä? Tietysti tämäkin yhtiö hamuaa sitä kasvua ja on kertonut, että kaurassa sitä on ollut ja nyt Benecol on miten on, mutta se on mainio, kun meillä on aina laaja raportti ja niissä ekoilla sivuilla on vähän käyty yhtiöhistoriaa läpi, että on pitkän aikavälin liikevaihdon kehitys ja sitten siihen vaikka analyytikko. Ja tässä tapauksessa sinä olet kirjoittanut, mitä tavallaan eri aikoina on käynyt, ja ehkä aika tyypillinen yhtiön elinkaari ollut, vaikka tässä 2000-luvulla yhdessä vaiheessa Raisio on rönsyillyt kaikkialle. Sitten on ollut hirveä divestointi, eli myydään pois rönsyt, ja sitten tavallaan nykymuotoinen Raisio on ollut jostain vuodesta 2018 alkaen. Ja ei se ole itse hirveästi kasvanut. Niin onko tää mörnijä?
No tää on. Tää on kyllä ollut viime historiassa mörnijä, ja meidän ennusteissa on, että kasvu nousisi semmoiselle noin 3 %:n tasolle. Nyt tästä eteenpäin.
Miksi mikään muuttuisi noin, että kasvaisi edes 3 pinnaa?
Niin no siis periaatteessa on viimeisen viiden vuoden aikana kasvanut 2–3 pinnaa vuodessa, mutta siellä tuli se uusi tehdas silloin 2021. Eli sekin on jo silleen tavallaan haastava pitää se kolmen pinnan kasvu. Mutta jos sä saat tavallaan tilkittyä, mitä siellä on ollut haasteita muun muassa siinä kilpaillulla jauhopuolella ja näin, niin kyllä siinä on sitten mahdollisuus. Kuitenkin se Elovena kasvaa yli sen selkeästi, että se on ollut vähintäänkin mid-single digit tai enemmänkin.
Mutta ehkä nostetaan vielä esiin tää rönsyilypuoli. Siellä on se 58 miljoonan euron nettokassa. Oli nyt kesäkuun lopussa. Tuon verran on ollut enemmänkin, mutta kuitenkin siellä on tosi paljon kapasiteettia taseessa, ja yhtiö on ihan avoimesti sanonut, että he haluavat hakea yritysostoilla kasvua ja käyttää tasetta tehokkaammin sitä kautta. Sinne on palkattu M&A-asiantuntijaa, mutta ei ole löydetty sopivia kohteita. Ei asiantuntijaa, mutta ei ole löydetty sopivia kohteita. Kyllä mä uskon, että siellä painaa se, että kun historiassa ne on olleet epäonnistuneita ne yrityskaupat Raisiolla pääasiassa. Tai ehkä pääasiassa on huono sana. Kyllähän tuo Benecolkin ostettiin tavallaan, ja se on mennyt ihan hyvin, kun ostettiin tavallaan Ison-Britannian toiminnot. Mutta anyway, siellä on paljon epäonnistumisia mukana, niin se on varmaan semmoista pohdintaa, mitä yhtiön sisällä käydään, että halutaanko oikeasti lähteä näihin yritysostoihin ja pystytäänkö niillä luomaan arvoa. Mun arvaus on se, että kun tässähän nytkin on monta erilaista aluetta, että se tavallaan lisäisi sitä kompleksiteettia ja voisi aiheuttaa haasteita sille tehokkaalle toiminnalle, että yhtiöön tulisi edelleen lisää tavallaan kasvuja tai jalkoja, jotka ei ole täysin synergistisiä tuohon muuhun kokonaisuuteen.
Johdetaanko yhtiötä sun mielestä osakkeenomistajien etujen mukaisesti? Ja taustaltaan vähän lisää? Raisiossahan on tämä poikkeuksellinen piirre, että normaaleissa pörssiyhtiöissä sulla on toimitusjohtaja ja toimitusjohtajan on nimittänyt hallitus, ja hallitus vahtii toimaria ja tekee strategiaa yhdessä. Ja sitten yhtiökokous tietysti. Niin kuin olette ehkä käyneet monet yhtiökokouksissa. Niissä äänestetään taas. Hallitus, eli periaatteessa osakkeenomistajat viime kädessä vahtii hallitusta. Mutta Raisiossa siellä on vielä yksi elementti, hallintoneuvosto, missä on näitä maanviljelijöitä ja muita, niin aikamoinen himmeli.
Niin onko tää, jos miettisi tavallaan, että monet sijoittajathan arvioi vaikka minkälainen toimari on myös. Tietysti Raisiossa vaihtuu koko ajan, sitä vaikeampi arvioida, mutta tavallaan kyllä sun pitää miettiä, keiden omistajien kanssa. Koska omistajat viime kädessä vaikuttaa näihin asioihin, niin onko tämä sellainen yhtiö, jota johdetaan osakkeenomistajien etujen edelle vai imperiumin rakentaminen edellä tai joku muu intressi?
Mä luulen, että on. Hallintoneuvoston pointti on osaltaan olla semmoinen niiden omistajien foorumi, että tavallaan jos ajattelet, mikä yhtiökokouksen merkitys on? Niin se on vähän pysyvä tavallaan elementti, joka ajaa sitä asiaa, että siellä on nämä henkilöstöedustajat, maanviljelijät ynnä muut. Siellä voi keskustella, mutta kyllähän Raision hallitus taas sitten on hyvin ammattimainen. Ja tavallaan se voi osaltaan myös suoraviivaistaa sen toimintaa, että sitten osa asioista voidaan käydä siellä ylemmällä tasolla ja hallitus keskittyä sitten suoraviivaisemmin liiketoimintaan.
Vaikka tuolla omistajissa on suuri osa muun muassa näitä maanviljelijöiden sidosryhmiä, niin en ole havainnut, että se olisi vaikuttanut millään tavalla negatiivisesti tämän yhtiön tavallaan sijoittajalähtöisyyteen. Kyllä tavallaan ne haasteet, mitä näissä yrityskaupoissakin on ollut, niin ne on ollut sitä, että on haluttu kasvaa ehkä vähän liian innokkaasti, mutta ei se tavallaan mitenkään niiden maanviljelijöiden taskuun ole satanut, että ei siinä semmoista intressiristiriitaa mun mielestä ole. Ja mun mielestä tää on ainakin sen verran, mitä mä olen itse tätä seurannut, niin hyvin ammattimaisesti johdettu. En ehkä allekirjoita, että tässä olisi sellaista ongelmaa.
Joo, hyvä, mä ajattelin vaan. Tärkeää tuoda esiin, koska tämmöisiä voi joskus nähdä. Ihan viimeisenä. Minkälaisena sä näät sijoitustapauksen tällä hetkellä? Vähennä-suositus, EV/EBIT 11. Aika tommonen perus Helsingin pienemmän pään yhtiön kerroin.
Joo, no siis mulla on tässä dilemma, koska mun mielestä tää ei ole mitenkään kalliisti arvostettu. Toikin on silleen, että siellä tänä vuonna tuli ERP-uudistus, joka on siis semmoinen, että sulla tulee ne kaikki kulut heti, ja sit kun se on valmis, niin ne kulut lähtee pois. Se ei ole perinteinen, että sä saat capexina sen taseeseen, vaan sitä ei saa aktivoida taseeseen. Se menee suoraan tuloslaskelmaan.
Käy Orthexille ja Martelalle ja muille ERP:ien kanssa. Jos menee hyvin.
Niin, se on totta, että se pitää saada maaliin, että ne kulut päättyy. Se on ihan totta. Mutta kaksi miljoonaa euroa tälle vuodelle ylimääräistä kulua siitä ensi vuodelle. Siitä lähtee puolitoista pois. Ainakin pitäisi lähteä vähän reilummin. Sitä kauttahan tuo laskee melkein lähemmäs kymmentä. EV/EBIT-luku. Ensi vuonna, jos tavallaan tämä.
Jotenkin tämä nykytrendi tavallaan jatkuisi, mutta miksi me sitten käännyttiin vähennä-puolelle, niin se liittyy osaltaan kyllä näihin johdon yllättäviin vaihdoksiin ja siellä on ollut näitä tärkeitä muutoksia käynnissä, kuten tämä Benecolin brändiuudistus. Ja herää kysymys, että onko siellä taustalla? Voiko siellä olla jotain, mitä ei vielä tiedetä? Vaikea oli tavallaan aika nopeastikin kääntää tämä suositus, mutta täytyy aina miettiä, että ostaisinko mä ite just nyt tätä osaketta, niin mun mielestä tää on vähän tämmöinen riskejä välttelevä suositus tällä hetkellä.
Riskejä välttelevä suositus tällä hetkellä. Ja jos esimerkiksi tämä brändiuudistus saadaan hyvin maaliin ja Benecol kääntyy kasvuun jälleen, niin tämä on edelleen kiinnostava keissi, mutta tällä hetkellä me pysytään tässä vähän paitsiossa tai katsomon puolella, että katsotaan nyt miten tämä siirtymä uuteen johtoon menee ja löytyykö paljastuksia taustalta. Mitään ongelmia. Jos ei, niin sitten tämä on edelleen houkutteleva keissi. Kyllähän tuo maksaa kuitenkin vahvaa yli 6 %:n osinkotuottoa ja arvostus on edullinen suhteessa siihen sijoitetun pääoman tuottoon ja kansainväliseen profiiliin.
Kiitos, ihan pätevän tuntuisia perusteluita. Varovaisuus on varmasti yleensä parempi. Katotaan. Toivottavasti yhtiölle hyvää, että ei paljastu mitään isompaa ongelmaa sieltä, vaan hommat luistaa suomalaisella.
Juuri näin.
Yrityksellä.
Vaikka sitähän tässä ei voi itse tietää, että mitä siellä taustalla on ollut, kun lukee vaan tiedotteita ja pyrkii päättelemään.
Joo, näinhän se on. Hei, kiitos paljon näistä kommenteista. Käykää lukemassa. Laaja raportti. Siellä on paljon lisää juttuja itse liiketoiminnasta. Kaikille oikein kivaa syksyn aloitusta lukuanalyysien parissa. Tehkää hyviä osakepoimintoja, myös hyviä osakemyyntejä.
Raision Benecolissa ja Elovenassa on potentiaalia, mutta johdon vaihtuvuus saa mietteliääksi. Analyytikko Pauli Lohi kommentoi.
Laaja raportti löytyy täältä https://www.inderes.fi/research/raisio-laaja-raportti-kannattavan-brandiyhtion-kasvu-tokkii
00:00 Raisio
01:28 Talousjohtajan lähtö
03:22 Kilpailuedut Elovenalla ja Benecolilla
06:51 Strategia
08:33 Kasvu
11:14 Osakkeenomistajien etu
13:35 Sijoitustapaus