Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Elämää pörssissä – Osa 5 | Community Adjusted EBITDA

INDERES27.09.2026 klo 09.00
Mikael RautanenToimitusjohtaja
Keskustele

Tiivistelmä

  • Blogissa käsitellään tulosraportoinnin oikaisueriä ja niiden vaikutusta sijoittajien näkemyksiin yrityksen taloudellisesta tilasta.
  • Inderes muutti raportointimalliaan sisällyttämään oikaistun EBITA-liikevoiton, mikä antaa johdolle liikkumatilaa tehdä vaikeita päätöksiä ilman välitöntä tulosvaroitusta.
  • Kertaluonteisten erien oikaiseminen voi lisätä läpinäkyvyyttä, mutta jatkuva oikaiseminen voi heikentää sijoittajien luottamusta, kuten WeWorkin tapaus osoittaa.
  • Inderesin raportointimuutokset auttavat vertailemaan yhtiötä muihin pörssiyhtiöihin ja seuraamaan osakekohtaisen tuloksen kehitystä tarkemmin.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Blogisarjassa pohditaan pörssielämää yrityksen näkökulmasta

1701524708615.jpeg

Tulosraportoinnin oikaisuerät ovat finanssitaidetta, jossa panokset voivat olla korkeita.

Kun 2010-luvulla nuorena analyytikkona seurasin IT-yhtiö Tietoa, ei huomio voinut olla kiinnittymättä vuosittain toistuviin kymmenien miljoonien eurojen oikaisueriin tuloksessa. Yhtiön johto kertoi, että kertaluonteiset erät ovat tavallaan jatkuva osa heidän liiketoimintamalliaan. Jotain liiketoimintoa on aina uudelleenjärjesteltävä. Markkinoille ja meille analyytikoille jopa sanottiin, että nämä kulut ovat noin 1-2 % liikevaihdosta vuosittain. Jäin miettimään, miksi näitä kuluja ylipäätään oikaistaan sijoittajille raportoitavasta tuloksesta, jos ne ovat jatkuva osa normaalia liiketoimintaa..? Raportointi oli toki sijoittajille läpinäkyvää ja johdon uskottavuus kesti, vaikka käytäntö herätti huomiota muissakin analyytikoissa.

Inderesin listautumisen jälkeen ajattelin, että meistä ei tule sijoittajien kesken niin sanotuksi kertaeräaristokraatiksi kutsuttua yhtiötä. Kolme vuotta raportoimme vain raakoja lukuja ja tulosohjeistuksemme oli sidottu raportoituun EBITA-liikevoittoon.

Sitten tuli vuosi 2025. Hallituksen vahvaa pörssiyhtiötaustaa omaavat jäsenet olivat ajaneet jo jonkin aikaa muutosta, jossa siirtyisimme ohjeistamaan EBITA-liikevoittoa poislukien kertaluonteiset erät sekä lisäämään jatkuvaan raportointiimme kyseisen tunnusluvun. Talousjohtaja puolsi muutosta. Minä entisenä analyytikkona vastustin. Hävisin väittelyn, ja uusi malli otettiin käyttöön. Hallituksen jäsenillä oli kuitenkin taas kerran yhtiöiden puolelta pöytää nähtyä viisautta, joka osoittautui hyödylliseksi.

Sdfs.png

Kuva: Inderesin H1’26 puolivuosikatsauksen avainlukutaulukko. EBITA ja osakekohtainen tulos esitetään erillisinä riveinä. *Tarjoiluehdotus

Kertaluonteiset erät voi jakaa kahteen kategoriaan:

  • Omistajien lompakosta maksettavat erät, kuten uudelleenjärjestelykulut
  • Puhtaasti kirjanpidolliset erät, joilla ei ole kassavirtavaikutusta, kuten liikearvopoistot tai -alaskirjaukset

Puhtaasti kirjanpidollisten erien oikaiseminen tuloksesta on aina perusteltua, jotta yhtiön raportointi antaa oikean kuvan yhtiön liiketoiminnan tilasta. Monilla First North -yhtiöillä, kuten Inderesillä, on FAS-kirjanpito, jossa yrityskauppojen liikearvopoistot ovat puhtaasti kirjanpidollinen erä. Niiden oikaisu tekee yhtiöistä vertailukelpoisempia IFRS:ää soveltaviin pörssiyhtiöihin. Inderesillä olemme oikaisseet kyseiset FAS-erät osakekohtaisen tuloksen laskennassa alusta alkaen. Tämä helpottaa sijoittajia esimerkiksi arvostuksen perusmittarin, P/E-luvun laskennassa sekä EPS-kasvun seuraamisessa. Lisäksi raportoimme ensisijaisena mittarina EBITA-liikevoittoa. EBITA:ssa viimeinen kirjain ”A” tarkoittaa sitä, että kyseessä on liikevoitto ennen yrityskaupoissa syntyneiden aineettomien tase-erien poistoja (”Amortizations”).

Omistajien lompakosta maksettavat kertaluonteiset kulut ovat vaikeampi rasti. Oikaiseminen on perusteltua ja läpinäkyvyyttä lisäävää, kun kulut ovat aidosti kertaluonteisia ja mittakaavaltaan relevantteja. Oikaisun tarkoitus on valaista sijoittajille yhtiön operatiivisen liiketoiminnan terveyttä, antaa totuudenmukaisempi kuva. Niissä on kuitenkin vaarana jatkuva houkutus lipsua epäluottamusta herättävään kikkailuun. Jos hieman työnnämme enemmän kuluja ”kertsien” puolelle, saamme oikaistun tuloksen näyttämään paremmalta? Muistan Suomessa yhden otsikoihin päässeen tapauksen, kun yhtiö kommentoi ”kertaluonteisten messukulujen” rasittaneen neljänneksen tulosta. Kun myynnin kuluista tulee kertaluonteisia, voidaan samalla logiikalla liikevaihtoakin alkaa raportoida kertaluonteisena.

Yhdysvalloissa osataan tarinankerronta parhaiten. Kun toimitilavuokraaja WeWorkin mielestä sijoittajat eivät ymmärtäneet yhtiön erinomaisuutta ja sen yhteisössä piilevää valtavaa piiloarvoa, se alkoi raportoida rahoittajilleen ”Community Adjusted EBITDA” -lukua. Siinä tuloksesta oikaistiin muun muassa markkinointi-, hallinto- ja kehityskuluja. Koska mikäpä firma ei ilman näitä toimintoja pyörisi. Miljardin tappio muuttui voitoksi. Tässä kohtaa sijoittajat kysyivät oikeutetusti: pidättekö meitä idiootteina?

WeWorkin ääripään raportointi sisältää tärkeän opetuksen. Se kääntyi rajusti yhtiötä itseään vastaan, kun sijoittajat ja talousmedia tarttuivat aiheeseen pitäen sitä härskinä kikkailuna ja sijoittajien aliarvioimisena. Rahoittajien luottamuksen rapautuminen osaltaan vaikutti yhtiön arvon romahdukseen, listautumishankkeen peruuntumiseen ja WeWorkin rahoituskriisiin.

Palataan Inderesin tilanteeseen. WeWorkiä meistä ei myöskään tehdä, vaikka Inderesin yhteisö on aidosti arvokas.

Vuonna 2025 jouduimme toisella neljänneksellä uudelleenjärjestelemään Ruotsissa aiemmin ostetun tapahtumaliiketoiminnan, koska päätimme siirtyä uuteen toimintamalliin. Olimme lisäksi osana yrityskauppaa tehneet kumppanisopimuksen, joka ei tuottanut tavoiteltuja tuloksia ja oli purettava. Vaikeasta mutta tarpeellisesta operaatiosta aiheutui lopulta 0,6 miljoonan euron kassavirtavaikutteiset kulut. Se oli Inderesin mittakaavassa tuntuva tulosrasite ja aidosti kertaluonteinen. Ilman hallituksen ajamaa ohjeistusmallin muutosta olisimme maalanneet itsemme nurkkaan: joko tehdään tarvitut toimenpiteet ja annetaan markkinoille erittäin raju tulosvaroitus, tai sitten jätetään toimenpiteet tekemättä ja toivotaan parasta.

Yhtiön raportoinnin laajentaminen sisältämään oikaistu liikevoitto sekä tulosohjeistuksen esittäminen oikaistun tuloksen muodossa antaa johdolle liikkumatilaa tehdä ajoittain vaikeita päätöksiä ilman, että homma pitäisi aloittaa printtaamalla markkinalle tulosvaroitus. Kun edessä on esimerkiksi haastava toimintojen uudelleenjärjestely, kukaan toimitusjohtaja ei halua siihen päälle julkista lisähälinää ja painetta. Tässä asui hallitusjäsenten viisaus, jota mustavalkoisesti ajatelleella analyytikko-Mikaelilla ei ollut. Ja jokaisella yhtiöllä näitä tilanteita tulee jossain kohtaa eteen. Homma on ok, kun yhtiö ei ajaudu joka vuosi toistuvien ”kertaluonteisten” erien ja uudelleenjärjestelyiden kierteeseen. Jos oikaistu tulos on systemaattisesti selvästi korkeammalla tasolla kuin yhtiön raportoitu tulos tai kassavirta, ei kyseessä ole kertaluonteinen erä. Silloin oikaistut luvut menettävät uskottavuuden sijoittajien silmissä.

Kiitos blogin lukijoille tähänastisista palautteista ja keskusteluista! Jos haluat seurata Inderesin pörssielämää vielä lähempää, lippuja matkalle saa First North -markkinapaikalta päivän hintaan. Aiemmat jaksot löydät tästä:

Elämää pörssissä – Osa 1 | Mitä maksaa olla listalla? Laskin euron tarkkuudella

Elämää pörssissä – Osa 2 | Onko ohjeistamisessa mitään järkeä? Tulosvaroitus 50 tuhannen euron takia

Elämää pörssissä – Osa 3 | Olin väärässä! Osakemyynnit listautumisessa eivät olekaan syntiä

Elämää pörssissä – Osa 4 | Aloimme raportoida liikevaihtoa kuukausittain. Sitten tapahtui jotain yllättävää.

Pysy ajan tasalla
Elämää pörssissä

Inderes yhdistää sijoittajat ja pörssiyhtiöt. Yhtiö tuottaa syväluotaavaa osaketutkimusta ja sijoittajaviestinnän ratkaisuja yli 400 pörssiyhtiölle, jotka haluavat palvella sijoittajia paremmin. Inderes on listattu Nasdaq First North -markkinapaikalle ja se toimii Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa.

Lue lisää yhtiösivulla

Foorumin keskustelut

Mikael ehti jo käydä videomuodossa kommentoimassa osaa teemoista, mutta laitetaan ajatukset silti jakoon. Erinomaisia nostoja @Karhu_Hylje ylemp...
24.9.2026 klo 13.44
- TJT
38
Täällä Vernerin kanssa vastailtiin moniin näihin kysymyksiin yhdessä (17:47)
24.9.2026 klo 12.43
- Mikael Rautanen
41
Pyöritelläänpä Inderesin arvostusta vähän kun viime aikoina tullut kommentoitua lähinnä markkina-aktiviteettia. Käytän pohjana SEBin ennusteita...
23.9.2026 klo 10.08
- Karhu Hylje
36
Seurataanpa miten Sauli osuu veikkailuissaan. Tänään saatiin uusi listautuja ja korkean profiilin sellainen kun Sensofusion ilmoitti listautumisestaan...
23.9.2026 klo 6.08
- Karhu Hylje
31
Vernerin lähtö uusiin haasteisiin on TODELLA iso juttu - ja hänelle kiitokset sekä tsempit yms. jo sanoinkin. Laitan tänne vielä linkin Vernerin...
22.9.2026 klo 14.02
- Sijoittaja-alokas
55
Enhän näin ole väittänytkään. Vastasin tämän päiväiseen heiluntaan kantaaottavaan viestiin. Pidemmän päälle ei mitään merkitystä, mutta voi ...
22.9.2026 klo 10.06
- Blackparta
1
Jos liiketoiminta menee oikeaan suuntaan, niin mahdollisilla Verpun myynneillä ei ole mitään vaikutusta pidemmän ajan kurssikehitykseen. En ...
22.9.2026 klo 10.02
- Karhu Hylje
9

Luetuimmat

Luetuimmat artikkelit

Syysmyrskyjä markkinalla
14.09.2026 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät häipyivät
16.09.2026 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös keskiviikkona: Vastaisku inflaatiopeikolle
15.09.2026 Artikkeli
Inderesin analyysihaaste opiskelijoille käynnistyy jälleen
17.09.2026 Artikkeli
Euroalueen viennistä talouskasvun kulmakivi
16.09.2026 Artikkeli