Vaikutat käyttävän laajaa näyttöä, haluatko laajentaa myös videosoittimen näkymän?

  • Alexandria Groupin vuoden 2025 liikevaihto kasvoi lähes 11 % ennätykselliseen 54,7 MEUR:oon ja liikevoitto oli 11,1–11,2 MEUR; ilman kertaluonteista erää liikevoitto olisi ollut 12,2 MEUR. Yhtiö maksaa vuodelta 2025 osinkoa 0,70 euroa osakkeelta ja tavoittelee vähintään 80 %:n tulosjakoa.
  • Hallinnoitavat asiakasvarat kasvoivat vuonna 2025 13 % ennätykselliseen 2,3 mrd. euroon, ja rahastopääomat nousivat yli 1,1 mrd. euroon. Yhtiöllä on 211 työntekijää, 30 toimipistettä, noin 36 000 asiakasta ja omavaraisuusaste 68,6 %.
  • Strukturoitujen sijoitustuotteiden merkintävolyymi kasvoi 37 %, liikkeeseenlaskuja tehtiin 136 ja erääntyneiden tuotteiden keskimääräinen tuotto nimellisarvolle oli 12,9 % vuodessa. Alexandria kertoi olevansa Suomen toiseksi suurin toimija tässä omaisuusluokassa 27,6 %:n markkinaosuudella sekä saaneensa S&P European Awards -palkinnot parhaasta sijoitusmenestyksestä ja parhaana tarjoajana Euroopassa.
  • Toimitusjohtaja Alexander Sjöskogin mukaan vuoden 2026 painopiste on varainhoidon kasvussa, asiakassegmentoinnissa ja suurempien asiakkaiden palvelussa. Yhtiö on lanseerannut private-konseptin, perustanut Smart-tiimin pienempien asiakkaiden tehokkaaseen hoitoon ja arvioi tuloskehityksen jatkuvan suotuisana, jos pääomamarkkinoilla ei tapahdu merkittäviä muutoksia.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa videon transkriptin pohjalta. Voit antaa siitä palautetta Inderesin foorumilla. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Alexandria sijoituskohteena | Varainhoitoilta 18.5.2026

Inderes

Toimitusjohtaja Alexander Schoschkoff kertoo sijoituspalveluyhtiö Alexandriasta sijoituskohteena.

Varainhoitoilta 2026
Inderes – Sauli Vilén, analyytikko (linkki)
Aktia – Oscar Taimitarha, sijoittajasuhdejohtaja (linkki)
Alexandria – Alexander Schoschkoff, toimitusjohtaja (linkki)
eQ – Jouko Pölönen, toimitusjohtaja (linkki)

...
Finanssi-ilta 2025 (linkki)
Finanssi-ilta 2023 (linkki)
Finanssi-ilta 2022 (linkki)